Górna Mezopotamia
Rozległe pustkowia między Tygrysem i Eufratem, w ich górnym biegu – dawna Górna Mezopotamia, a dziś, wraz z obszarami na prawym brzegu drugiej z tych rzek, turecka Południowo-Wschodnia Anatolia – to scena wielkich wydarzeń starożytności.
Tu właśnie narodziło się imperium Hetytów i potęga Asyryjczyków. To także ziemia proroków i świętych, skrywająca wciąż ruiny zapomnianych świątyń i miast. Tu właśnie leży Karkemisz, dawna asyryjska stolica. Równie długą historię ma wiele innych miejscowości – jak choćby jedno z największych miast w Turcji Gaziantep, Sanliurfa, czyli starożytna Edessa, czy prastara osada Harran. Najgorętsza i najbardziej sucha z tureckich prowincji słynie dziś z rolnictwa, zwłaszcza uprawy orzeszków pistacjowych i papryki, rozwijającego się tam, gdzie dociera woda. Do rozwoju regionu – nie tylko gospodarki rolnej, ale m.in. turystyki – przyczyniła się budowa na miejscowych rzekach 22 zapór wodnych, z czwartą co do wielkości na świecie tamą Atatūrka na Eufracie. Liczące ponad 800 km kw. sztuczne jezioro zyskało wielkie uznanie, m.in. żeglarzy.
Karkemisz
Niewielkie wzgórze wznoszące się kilkadziesiąt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta