Jak rodzic może się stać nietykalnym pracownikiem
Złożenie wniosku o urlop wychowawczy z dużym wyprzedzeniem budzi wątpliwości, ale czasem może zapewnić zachowanie posady. Nawet na lata
Kobieta wracająca do pracy po przerwie na macierzyństwo często obawia się zwolnienia. Czy ma się jak przed nim uchronić? Furtką może tu być art. 1861 kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca nie ma prawa wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę od dnia złożenia wniosku o urlop wychowawczy aż do jego zakończenia.
Rozstanie z pracownikiem jest wówczas możliwe tylko w szczególnych wypadkach: w razie upadłości lub likwidacji pracodawcy, w razie tzw. zwolnienia dyscyplinarnego, a w większych firmach także z przyczyn niedotyczących pracownika w trybie ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych (zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 15 lutego 2006 r., II PZP 13/05).
Wniosek dwa tygodnie wcześniej
Pracownik ma złożyć wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego na dwa tygodnie przed jego rozpoczęciem. Mówi o tym § 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta