O przynoszeniu miski i jedzeniu na stojąco
Szwedzki stół - jest swobodny i demokratyczny. Nikt nie jest przypisany do nudnego sąsiada. Obowiązuje samoobsługa. Jak skandynawska tradycja podbiła świat
Sztywna godzina nie obowiązuje. Można jeść w dowolnym momencie, pić, nie czekając na refleks usłużnego kelnera. Jak chcemy, zaczynamy od deseru. A pani domu nie musi liczyć przybyłych gości. Bawi się, bo wszystko przygotowała zawczasu.
W Polsce zimne bufety znane są od dawna‚ ale określenie szwedzki stół przyszło do nas zaledwie kilkanaście lat temu.
Na początku XVIII wieku wśród skandynawskich elit przed wystawnymi posiłkami podawano małą przekąskę, tzw. smörgasbord (smörgas – kanapka‚ bord – stół). Zwyczaj stał się modny i trafił nawet do Parlamentu Europejskiego.
Opis Smörgasbord znaleźć można we wspomnieniach angielskiego dyplomaty Lorda Bloomfield z 1723 roku: „Mały stolik ustawiony w jednym pokoju nakryty był talerzami i misami, wewnątrz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta