Zwlekając ze sprawami urzędowymi, nie unikniesz zapłaty podatku
Termin przedawnienia podatku spadkowego liczy się od uprawomocnienia postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Nie ma znaczenia, kiedy przystąpiliśmy do załatwiania spraw spadkowych
Od tego samego momentu liczy się termin złożenia w urzędzie skarbowym zawiadomienia warunkującego prawo do całkowitego zwolnienia z podatku dla najbliższych.
Czytelnik otrzymał wezwanie z urzędu skarbowego do zapłacenia podatku od spadku, jaki mu przypadł po matce, mimo że od jej śmierci upłynęło ponad siedem lat. Pyta, czy podatek ten się nie przedawnił. Jakie obowiązują w tym względzie terminy?
Tylko miesiąc na zeznanie lub zawiadomienie
Zacznijmy od tego, że jeżeli wartość spadku przekracza kwotę zwolnioną od podatku, na spadkobiercy ciąży obowiązek złożenia zeznania podatkowego (dla najbliższych kwota wolna to 9637 zł). Obowiązek ten powstaje w praktyce po uprawomocnieniu się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, bo dopiero wtedy z całą pewnością wiadomo, że dana osoba jest spadkobiercą. Postanowienie to staje się prawomocne, jeśli nie zakwestionowano go apelacją, po upływie 21 dni od doręczenia go spadkobiercy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta