Łatwiej zwolnić celnika
Paraliżowanie odpraw celnych, zwłaszcza gdy nasza wschodnia granica stała się granicą całej Unii Europejskiej, może być powodem zwolnienia celnika ze względu na dobro służby
Mimo że sprawa rozpatrywana przez Naczelny Sąd Administracyjny miała tylko pośredni związek z wydarzeniami na wschodniej granicy, wyrok może mieć duże znaczenie, gdy z winy celników wstrzymany jest ruch na przejściach granicznych. Wskazuje bowiem, że można ich zwolnić ze służby ze względu na jej dobro. Dotychczas przesłanka ta znajdowała się wprawdzie w ustawie o służbie celnej, ale nie była zdefiniowana. Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, jak należy ją rozumieć.
Związki zawodowe celników domagają się natomiast całkowitego wykreślenia tego przepisu.
Ucieczka w chorobę
Zwalniając Waldemara S. ze względu na dobro służby, dyrektor Izby Celnej w Olsztynie powołał się na art. 26 pkt 11 ustawy z 1999 r. o służbie celnej. Funkcjonariusz, przeniesiony tu w 2005 r. z granicy zachodniej, zamiast pojawić się w pracy, nadsyłał zwolnienia lekarskie przerywane urlopami. Tak zebrało się 448 dni.
Na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta