Babilon pod asyryjskim butem
W okresie świetności Asyrii najbliżsi sąsiedzi tego państwa musieli się ugiąć pod naciskiem jej ekspansjonistycznej polityki.
Taki właśnie los spotkał wielki niegdyś Babilon. W końcu IX wieku asyryjski król Szamszi-Adad V pokonał wojska babilońskie, przejmując kontrolę nad północnymi rubieżami kraju. W tej sytuacji tradycyjna elita Babilonu musiała iść na ustępstwa wobec plemion chaldejskich kontrolujących obszary na południe od miasta. Chaldejczycy – jak wynika z tekstów asyryjskich – stanowili konfederację na wpół osiadłych plemion, pod względem kultury bliższych ludom arabskim, przywykłych do bytowania na pograniczu terenów pustynnych. Innymi słowy, zarówno dla Asyryjczyków, jak i Babilończyków byli dzikusami nieuczestniczącymi w dziedzictwie kultury Międzyrzecza. Jednak, jak się później okazało, to owi dzicy, nieokrzesani nomadzi odbudowali świetność Babilonu.
Od początku VIII wieku Babilon stał się zakładnikiem Chaldejczyków. Przez blisko pół stulecia to przejmowali oni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta