Niekiedy na ulgi w opłacaniu składek do ZUS musi się zgodzić Komisja Europejska
Uzyskując ulgę w opłatach na ubezpieczenia społeczne, przedsiębiorca korzysta, bo zostaje zwolniony z obciążeń finansowych
Czasami może to być uznane za pomoc publiczną. Przy zaleganiu ze składkami chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty czy umorzenie należności.
Jak we Wspólnocie
Członkostwo Polski w UE wymusiło wprowadzenie pewnych regulacji związanych z pomocą publiczną i dostosowanie naszego prawa do wspólnotowego. Obecnie zagadnienia te określa traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską (TWE) oraz ustawa z 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 59, poz. 404 ze zm.). Ustawa określa jedynie:
- wstępną kontrolę pomocy publicznej,
- zasady współpracy prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z podmiotami udzielającymi pomocy, organami Unii, podmiotami ubiegającymi się o pomoc, czyli jej beneficjentami,
- reguły i tryb zwrotu pomocy,
- postępowanie w sprawie przygotowania do notyfikacji projektów pomocy indywidualnej oraz pomocy indywidualnej na restrukturyzację.
Oprócz TWE do pomocy publicznej odnoszą się też rozporządzenia Rady i Komisji Unii Europejskiej. Z dniem akcesji Polski do UE stosujemy je bezpośrednio, bez konieczności ich przenoszenia do prawa wewnętrznego. Dlatego uzyskanie takiej ulgi może zależeć nie tylko od pozytywnej opinii ZUS, ale też od spełnienia innych warunków wynikających z regulacji wspólnotowych.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta