Fabryka rzeczy niemożliwych
Kalifornia zawsze przyciągała marzycieli, których ogarnęła gorączka. Dawniej chodziło o złoto; dziś o piksele i kliknięcia. Wśród tych, którym się udało, nikt chyba nie odniósł bardziej spektakularnego sukcesu niż Google.
W piętrowym pociągu, który z San Francisco zmierza w kierunku Krzemowej Doliny, parter zajmują rowery. Siedzący na górze pasażerowie – opaleni, energiczni i wysportowani – zdają się nie widzieć świata poza ekranami przenośnych komputerów. Kiedy pociąg zatrzymuje się na niewielkich stacyjkach – Palo Alto, Menlo Park, Cupertino – podrywają się z miejsc i z otwartymi laptopami wyskakują na peron. Chwilę później w kolorowych kaskach, na rowerach, hulajnogach i deskorolkach pędzą przed siebie. Wokół wszystko wydaje się naelektryzowane energią. Wysiadam w Mountain View. W powietrzu unosi się zapach eukaliptusów. W oddali widać grzbiety gór Santa Cruz.
Cel mojej wyprawy
Googleplex – kilkanaście kolorowych budynków, w których mieści się siedziba słynnej korporacji – na pierwszy rzut oka przypomina uniwersytecki kampus. Boisko do siatkówki, warzywno-ziołowy ogródek (uprawiają go pracownicy, a z plonów korzystają zakładowe restauracje), metalowy szkielet ogromnego dinozaura. Obowiązującym strojem zdają się być szorty i bluzy ze spandeksu; podstawowym narzędziem pracy – chęć eksperymentowania i przekonanie, że jeśli naprawdę się chce, nie ma rzeczy niemożliwych.
– Nie wyobrażam sobie, że mógłbym pracować gdziekolwiek indziej – mówi Chris Roat, jeden z blisko 2 tysięcy zatrudnionych w Mountain View...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta