Z Guantanamo do Polski?
Czy Polska przejmie więźniów z likwidowanej przez Baracka Obamę bazy na Kubie? – Trudno odmówić, jeszcze trudniej się zgodzić – mówią politycy
Według „Washington Post” władze USA prowadzą „intensywne dyskusje” z rządami co najmniej sześciu państw europejskich w sprawie przejęcia więźniów Guantanamo. Na razie tylko Niemcy i Portugalia przyznały to oficjalnie. Dania już odmówiła. – Z politycznego punktu widzenia nie byłoby przeszkód. Gdyby sojusznik wystąpił do nas z taką prośbą, nie odmówilibyśmy – mówi „Rz” szef Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Krzysztof Lisek (PO). – Znamy jednak sytuację polskiego więziennictwa, ciasnotę i niedobór miejsc, więc w praktyce byłoby to niesłychanie trudne – dodaje.
Podobnie uważa wiceprzewodniczący tej komisji, były wiceszef dyplomacji Paweł Kowal (PiS). – Powinniśmy postąpić zgodnie ze zobowiązaniami sojuszniczymi, ale i zgodnie z prawem – mówi „Rz”. A nie jest jasne, czy przetrzymywanie obcych więźniów byłoby do pogodzenia z przyjętymi przez nas konwencjami.
Nie mamy nawet odpowiednich miejsc ani strażników, by przetrzymywać takich więźniów
Na razie nie ma oficjalnego stanowiska MSZ w tej sprawie. – Musimy poczekać na decyzję ministra – tłumaczy nam enigmatycznie rzecznik Piotr Paszkowski. Jak jednak dowiedziała się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta