Przedsiębiorcy łatwiej skorygują VAT
Mimo że nowe przepisy dotyczące złych długów są mniej restrykcyjne niż poprzednie, to nadal przewidują liczne wymogi, które mogą być uciążliwe dla przedsiębiorców. Dają jednak możliwość skutecznego skorygowania VAT i zmobilizowania kontrahentów do uregulowania zaległości
Nowe zasady odzyskiwania VAT od nieściągalnych wierzytelności są łagodniejsze od dotychczasowych. W praktyce skorzystanie z ulgi na złe długi wcale nie jest jednak proste.
Jakie wierzytelności korygujemy
Podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, tzn. nie uregulowano jej w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Korekta może być jednak dokonana wyłącznie przy spełnieniu ściśle określonych w przepisach warunków. Przede wszystkim nasz kontrahent w momencie dostawy nie może być w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Co więcej, również na dzień korekty zarówno wierzyciel, jak i dłużnik muszą być zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Korekty nie można również dokonać, gdy wierzytelności zostały zbyte.
Biorąc pod uwagę, że bardzo często niedokonywanie zapłaty przez partnerów biznesowych jest wynikiem ich bankructwa, możliwe, iż VAT od części nieuregulowanych w ciągu pół roku wierzytelności nie będzie mógł być odzyskany z uwagi na niespełnienie wspomnianych warunków. Dodatkowo brak jest możliwości skorygowania VAT w przypadku wierzytelności od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta