Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Muzeum na dnie morza

24 grudnia 2008 | Nauka | Krzysztof Kowalski
Muzeum w Aleksandrii w wyobraźni architekta (fot: Jacques Rougerie)
źródło: Rzeczpospolita
Muzeum w Aleksandrii w wyobraźni architekta (fot: Jacques Rougerie)
fot: Jacques Rougerie
źródło: Rzeczpospolita
fot: Jacques Rougerie

Niezwykły obiekt powstanie w Aleksandrii: będzie to budynek-amfibia. Część sal ekspozycyjnych znajdzie się na lądzie, a do niektórych zwiedzający zejdą długim tunelem pod wodą

Autorem projektu jest francuski architekt Jacques Rougerie. Podwodna ekspozycja zajmie powierzchnię 200 metrów kwadratowych. Będzie dostępna na głębokości siedmiu metrów. Rocznie przewinie się przez nią około trzech milionów zwiedzających.

Przezroczyste ściany umożliwią im obserwowanie podwodnego świata i zabytkowych obiektów, jakie się w nim znalazły. Będą wśród nich: nabrzeże, do którego cumowały starożytne galery, schody wiodące do pałacu królowej Kleopatry, a także... archeolodzy płetwonurkowie prowadzący podwodne badania.

Suchą stopą na dnie

Ponieważ wody Zatoki Aleksandryjskiej (podobnie jak atmosfera tego miasta) są bardzo zanieczyszczone, specjalny system filtracyjny zostanie zamontowany w pobliżu podwodnej placówki, aby zwiększyć przezroczystość wody i zapewnić zwiedzającym dobrą widoczność. Władze miasta zabroniły odprowadzania ścieków do zabytkowej części portu.

Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju placówka, wizytówka władz egipskich dbających o podwodne dziedzictwo. Budowę podwodnego muzeum wesprze UNESCO. Architekt zaplanował kopułę, która przykryje sale wystawowe mieszczące eksponaty wydobyte z dna portu. Do podwodnej części muzeum poprowadzi długi tunel. Budowla nawiąże kształtem do kompasu, łodzi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8201

Spis treści
Zamów abonament