Nastolatek też może zarobić
Pracodawca może zatrudniać zarówno osoby pełnoletnie, jak i młodociane. Jeśli się na to zdecyduje, musi pamiętać m.in. o odpowiednim ułożeniu grafiku pracy
Młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Tak wynika z art. 190 § 1 kodeksu pracy (k.p.). Osoby poniżej 16. roku życia nie mogą być zatrudniane. Jest to zakaz bezwzględny, a jego naruszenie przez pracodawcę stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika (art. 281 pkt 3 k.p.). Wyjątek od tej zasady stanowią przypadki określone w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 5 grudnia 2002 r. w sprawie przypadków, w których wyjątkowo jest dopuszczalne zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum, osób niemających 16 lat, które ukończyły gimnazjum, oraz osób niemających 16 lat, które nie ukończyły gimnazjum.
Dozwolone zatrudnienie
Młodocianego można zatrudnić w celu przygotowania zawodowego oraz przy wykonywaniu prac lekkich. Wykaz prac lekkich ustala pracodawca w regulaminie pracy lub w innym akcie, jeżeli nie ma obowiązku wydania regulaminu pracy. Wykaz ten określa się po uzyskaniu zgody lekarza wykonującego zadania służby medycyny pracy i wymaga zatwierdzenia przez właściwego inspektora pracy. Młodocianego nie wolno zatrudniać przy pracach wzbronionych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.
Bezpiecznie dla organizmu ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta