Komu fiskus odda pieniądze za firmowe auto i benzynę
Przedsiębiorcy, którzy 1 maja 2004 r. stracili prawo odliczenia VAT od samochodów osobowych i paliwa do ich napędu, mogą się teraz starać o zwrot podatku. Wystarczy korekta deklaracji
Wynika tak z orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (sygn. C-414/07), który uznał polskie przepisy za niezgodne z prawem wspólnotowym. Sprawa dotyczy samochodów osobowych używanych w działalności gospodarczej, których ładowność nie przekracza 3,5 tony.
ETS zajął się polskimi przepisami za sprawą krakowskiej firmy Magoora, która wiosną 2005 r. wzięła w leasing samochód odpowiadający tzw. wzorowi Lisaka. Na początku mogła odliczać VAT od rat leasingowych i benzyny. W sierpniu 2005 r. straciła jednak prawo odliczania go od paliwa. Po niekorzystnych decyzjach organów podatkowych odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który z kolei skierował pytanie prejudycjalne do ETS.
Kara za łamanie prawa
Trybunał uznał, że Polska naruszyła tzw. klauzulę stałości. Chodzi o regulacje, zgodnie z którymi nowy kraj członkowski może po wejściu do UE zachować tylko te ograniczenia, które obowiązywały przed akcesją. Tymczasem Polska dwa razy po wejściu do Unii zmieniała przepisy, zawężając prawo do odliczenia VAT dla przedsiębiorców.
– ETS zakwestionował wyłączenie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa do tzw. samochodów z kratką (po 1 maja 2004 r.) oraz tych spełniających wzór Lisaka (po 22 sierpnia 2005 r.). Wyrok dotyczył VAT od paliwa, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta