Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stolica potrzebuje legend

24 grudnia 2008 | Życie Warszawy
Joanna Mytkowska zapowiada, że jedną z tegorocznych akcji MSN będzie prezentacja świetlnej makiety przyszłego gmachu muzeum
źródło: Życie Warszawy
Joanna Mytkowska zapowiada, że jedną z tegorocznych akcji MSN będzie prezentacja świetlnej makiety przyszłego gmachu muzeum

Od kilku dni prezentujemy wywiady z osobowościami kultury tego roku. Był film i teatr, dziś czas na sztukę. Joanna Mytkowska, współpracująca z prestiżowym Centre Georges Pompidou, świetnie się sprawdza jako aktywny dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Igor Seider

ŻW: Według rankingu czasopisma „Obieg” jest pani najważniejszą osobą w polskiej sztuce. Czemu pierwsze miejsce zajmuje nie artysta, a menedżerka i kuratorka?

Joanna Mytkowska: Myślę, że jest to związane z dużymi oczekiwaniami wobec instytucji, którą prowadzę. Jest mi oczywiście miło z powodu tego wyboru, jednak trzeba pamiętać, że rankingi kierują się często bieżącymi wydarzeniami. A w sztuce liczą się przede wszystkim artyści i to ci, którzy przetrwają więcej niż jeden sezon.

Ktoś jednak na ich pozycję musi pracować...

I tu wielka rola instytucji, które zapewniają ciągłość tradycji artystycznej. To one są platformą kontaktu między artystą a jego odbiorcami. Dlatego trzeba o nie dbać. Wciąż mało jest tych odpowiadających wyzwaniom współczesności i powstałych z ducha tego, co stało się po 1989 r.

Ale w tym roku otwarto nowe publiczne przestrzenie sztuki: CSW w Toruniu i ms2 w Łodzi. A co dla nas najważniejsze, miasto podpisało w końcu kontrakt na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Czy to znaczy, że jako społeczeństwo dojrzeliśmy do sztuki współczesnej?

Taką mam nadzieję. Myślę, że to był długofalowy proces, który jest efektem wysiłku wielu osób i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8201

Spis treści
Zamów abonament