Pracodawca może wesprzeć szkolących się podwładnych
Jeżeli nasz pracownik zamierza wziąć udział w kursie zwiększającym jego kwalifikacje zawodowe, a tym samym wartość firmy, możemy go wspomóc, udzielając mu na przykład urlopu szkoleniowego. Możemy też choćby w części sfinansować jego naukę
Pracodawca nie musi wiedzieć o tym, że zatrudniona w jego firmie osoba rozpoczyna studia czy kurs, o ile oczywiście zajęcia nie kolidują z wykonywaniem obowiązków służbowych. Nie musi w związku z tym wystawiać jej skierowania na studia. Powinien jednak pamiętać, że pracownik z wyższymi kwalifikacjami jest bardzo cenny dla firmy.
Podwładny natomiast musi wiedzieć, że bez skierowania od pracodawcy na dane szkolenie nie może żądać się od niego m.in. dofinansowania nauki czy udzielenia urlopu szkoleniowego. Pracodawca może oczywiście udzielić takiemu zatrudnionemu urlopu bezpłatnego albo zwolnienia z części dnia pracy w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia między firmą a tą osobą. Wówczas jednak nie będzie miała ona prawa do wynagrodzenia.
Czasem jednak pracodawca częściowo finansuje lub nawet w całości opłaca szkolenie, kurs czy studia podwładnego. Co więcej, zwalnia go nawet z obowiązku wykonywania pracy na czas nauki, a za okres nieobecności może wypłacić wynagrodzenie. Zawsze to on, a nie pracownik, decyduje, które rozwiązanie zastosować. Dzieje się tak jednak zazwyczaj wtedy, gdy to on kieruje daną osobę na naukę.
Skierowanie z umową
Dlatego właśnie warto uzyskać takie skierowanie na naukę. Powinno przyjąć ono postać umowy cywilnoprawnej, w której będą określone prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika. Powinny być w niej także precyzyjnie określone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta