Agroturystyczne gospodarstwo nie zawsze zapłaci fiskusowi
Wakacje za pasem, osoby goszczące turystów szykują się na pierwsze zyski. Jak je opodatkować? Możliwości jest kilka
Niektórzy w ogóle nie muszą dzielić się z fiskusem. Przywilej ten mają właściciele małych gospodarstw agroturystycznych. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT zwolnione z podatku są dochody z wynajmu pokoi gościnnych (jeżeli jest ich maksymalnie pięć) – w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym – osobom przebywającym na wypoczynku. Podobnie jest z dochodami za wyżywienie takich osób.
Na podstawie art. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne to zwolnienie stosuje się także do osób opłacających ryczałt.
Jak więc widać, aby skorzystać z tej preferencji, trzeba spełnić kilka warunków.
Tylko na terenach wiejskich...
Pensjonat, w którym wynajmujemy pokoje, musi wchodzić w skład gospodarstwa rolnego. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym jest to obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy.
Kwatery muszą się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta