Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co czyni Europa, by wyjść z kryzysu

03 czerwca 2009 | Ekonomia
Joaquín Almunia
źródło: REUTERS
Joaquín Almunia

Po podjętych już przez Unię działaniach najważniejszym zadaniem jest obecnie odblokowanie przepływu kredytów do gospodarki oraz wsparcie finansowania handlu międzynarodowego – pisze Joaquín Almunia

Czasem się sugeruje, że Europa nie podejmuje wystarczających działań, by przezwyciężyć kryzys. Krytyka jest często kierowana pod adresem Brukseli, najczęściej Komisji Europejskiej, a ostatnio samego przewodniczącego Jose Manuela Barroso jako głównego odpowiedzialnego za ekonomiczne tarapaty.

Większość krytycznych głosów nie proponuje jednak żadnych alternatyw i często opiera się na mylnych lub nierealnych założeniach, prawie zawsze zręcznie omijając fakt, że Europa pełni wiodącą rolę w diagnozowaniu i przeciwdziałaniu kryzysowi, jak i wyciąganiu wniosków z jego skutków.

Przyjrzyjmy się zatem temu, co udało się nam w Europie osiągnąć, aby wesprzeć naszą gospodarkę i stworzyć warunki do wyjścia z kryzysu. Jesienią ubiegłego roku po zawirowaniach wywołanych przez bankructwo Lehman Brothers instytucje Unii Europejskiej w pełni wykorzystały swoje kompetencje, by znaleźć rozwiązanie i ustabilizować rynki.

Od początku kryzysu Europejski Bank Centralny pompował środki finansowe w rynki, by utrzymać ich płynność, a od października obniżył swoje stopy procentowe aż o 3,25 pkt proc., do rekordowo niskiego poziomu 1 proc. Komisja Europejska i jej przewodniczący – we współpracy z krajami członkowskimi – aktywnie uczestniczyli w podejmowaniu decyzji o systematycznym dokapitalizowaniu dużych banków i utworzeniu gwarancji chroniących systemy bankowe przed załamaniem.

To...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8335

Spis treści
Zamów abonament