Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto chciał polskiej autonomii?

03 czerwca 2009 | Bezkresy Rzeczypospolitej | Egidijus Meilūnas
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Z ambasady Litwy otrzymaliśmy list będący polemiką z artykułem Marka A. Koprowskiego „Niespełnione nadzieje”, zamieszczonym w nr. 2 „Bezkresów” (6 maja 2009 r.).

W dniu 6 maja br. w dodatku do dziennika „Rzeczpospolita” BezKRESY” ukazał się artykuł Marka A. Koprowskiego „Niespełnione nadzieje“, w którym autor omawia kwestie polskiej autonomii na Litwie w latach 1989 — 1991. Niestety, przedstawiony obraz jest powierzchowny i nie odzwierciedla rzeczywistości. Czytelnik, nie znający kontekstu wydarzeń, może odnieść wrażenie, że Polacy na Litwie próbowali utworzyć autonomię, natomiast „nacjonaliści“ Litwini te dążenia zdławili.

Autor nie wnika w realia owego okresu i przemilcza wiele aspektów, dotyczących pomysłodawców oraz głównych realizatorów idei autonomii polskiej na Litwie, reakcje Moskwy. W związku z powyższym w oparciu o badania litewskich historyków chcielibyśmy przedstawić Państwu krótki zarys, obrazujący genezę idei autonomii oraz jej rozwój.

Nie należy zapominać, że w owym okresie Litwa jeszcze znajdowała się pod okupacją ZSRS. Działalność organizacji wolnościowych i dysydenckich uzupełnił powstały latem 1988 „Sajudis”. Przywódcy Związku Sowieckiego wówczas nie chcieli nawet słyszeć o niepodległości Litwy, donosiły się pogróżki w rodzaju: „jeżeli chcecie być niepodlegli, proszę bardzo, ale bez Wilna i Kłajpedy”.

W grudniu 1989 m. w wyniku rozłamu powstała Komunistyczna Partia Litwy (KPL) popierająca samodzielność Litwy. Powstało również ugrupowanie, które...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8335

Spis treści
Zamów abonament