Bita droga do wolności
Antykwariusze podkreślają edukacyjną rolę kolekcjonerskich monet NBP. Przypominają, że numizmatyka to nauka pomocnicza historii
Z okazji 20. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie otwarto wystawę „Cudowne lata. Muzyka, poezja, malarstwo. Lata 70., 80.”. Część wystawy przygotowana przez Narodowy Bank Polski nosi tytuł „Polska droga do wolności”. W osobnej sali wystawiono w gablotach emitowane przez NBP kolekcjonerskie monety poświęcone polskiej drodze do niepodległości. Upamiętniają one najważniejsze powojenne wydarzenia, takie jak poznański Czerwiec 1956 roku, Grudzień 1970, Czerwiec 1976 roku, powstanie „Solidarności”, wybory czerwcowe 1989 roku. Są monety wybite z okazji wejścia Polski do NATO oraz wstąpienia do Unii Europejskiej.
Prezentowane są rzadkie monety złote lub srebrne. Są też kolekcjonerskie banknoty, które nie trafiły do powszechnego obiegu.
Te numizmaty, o czym rzadko się mówi, mają nie tylko wielką wartość patriotyczną i edukują w zakresie historii, ale stanowią także doskonałą inwestycję na każdą kieszeń. Od lat służą społeczeństwu do lokowania nadwyżek finansowych. Ta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta