Nie zapłacimy więcej, nawet gdy wzrośnie wartość budynku
Zwiększenie wartości początkowej budowli w trakcie roku podatkowego nie wpływa na wzrost podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości
Naturalnym zjawiskiem wiążącym się z prowadzeniem działalności gospodarczej jest dokonywanie różnego rodzaju nakładów w zakresie istniejących środków trwałych polegających m.in. na ich rozbudowie, przebudowie czy modernizacji. W praktyce powstają wątpliwości co do momentu ujęcia takich prac w podstawie opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Co mówią przepisy
Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości określa art. 6 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej upol). Zgodnie z nim powstaje on od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku.
Przepis ten jest nieprecyzyjny i w praktyce budzi liczne wątpliwości. Podstawowym pytaniem, jakie się nasuwa po jego analizie, jest to, czy w stosunku do określonego obiektu i podatnika obowiązek podatkowy powstaje tylko raz – w momencie nabycia czy wytworzenia budowli, a zmianom ulega ewentualnie podstawa opodatkowania, czy też obowiązek podatkowy może powstać nieskończenie wiele razy w zależności od zaistnienia określonych okoliczności?
Amortyzacja bez wpływu
Upol w art. 4 ust. 1 pkt 3 wskazuje, że za podstawę opodatkowania w podatku od nieruchomości dla budowli lub ich części powinno się przyjmować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta