Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zapłacimy więcej, nawet gdy wzrośnie wartość budynku

03 czerwca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Agnieszka Walter
Zdaniem organów podatkowych powstanie obowiązku podatkowego zależy nie tylko od wybudowania budowli, lecz także od jej modernizacji (fot: Mateusz Skowron)
źródło: Fotorzepa
Zdaniem organów podatkowych powstanie obowiązku podatkowego zależy nie tylko od wybudowania budowli, lecz także od jej modernizacji (fot: Mateusz Skowron)

Zwiększenie wartości początkowej budowli w trakcie roku podatkowego nie wpływa na wzrost podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości

Naturalnym zjawiskiem wiążącym się z prowadzeniem działalności gospodarczej jest dokonywanie różnego rodzaju nakładów w zakresie istniejących środków trwałych polegających m.in. na ich rozbudowie, przebudowie czy modernizacji. W praktyce powstają wątpliwości co do momentu ujęcia takich prac w podstawie opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Co mówią przepisy

Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości określa art. 6 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej upol). Zgodnie z nim powstaje on od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku.

Przepis ten jest nieprecyzyjny i w praktyce budzi liczne wątpliwości. Podstawowym pytaniem, jakie się nasuwa po jego analizie, jest to, czy w stosunku do określonego obiektu i podatnika obowiązek podatkowy powstaje tylko raz – w momencie nabycia czy wytworzenia budowli, a zmianom ulega ewentualnie podstawa opodatkowania, czy też obowiązek podatkowy może powstać nieskończenie wiele razy w zależności od zaistnienia określonych okoliczności?

Amortyzacja bez wpływu

Upol w art. 4 ust. 1 pkt 3 wskazuje, że za podstawę opodatkowania w podatku od nieruchomości dla budowli lub ich części powinno się przyjmować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8335

Spis treści
Zamów abonament