Nie tylko dłużnik pozostanie czasem bez opieki szefa
Zakład pracy musi posiadać niezbędne dane osobowe swoich pracowników. Jako ich administrator ma je co prawda chronić, ale nie uniknie przekazywania informacji do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy urzędu skarbowego. Nie może też utrudniać egzekucji komorniczej
Jan Kowalski mieszka w Katowicach przy ulicy Pięknej 15. To zdanie zawiera imię, nazwisko i adres zamieszkania – a to już, jak zapewne każdy wie, dane osobowe. Z mocy prawa podlegają one ochronie. Strzeże ich bowiem ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. DzU z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.). Czy takie wiadomości są zawsze pod parasolem prawa? Nie. Co zatem wchodzi w zakres pojęcia dane osobowe? Kto ma ich chronić? Kiedy wolno przetwarzać dane?
NIP i PESEL, kolor oczu
Dane osobowe to wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. A taką możliwą do rozpoznania jest osoba, której tożsamość można określić bezpośrednio lub pośrednio, w szczególności przez powołanie się na numer identyfikacyjny (jak NIP czy PESEL) albo jeden lub kilka specyficznych czynników określających jej cechy fizyczne, fizjologiczne, umysłowe, ekonomiczne, kulturowe lub społeczne. Przy czym informacji nie uważa się za umożliwiającą określenie tożsamości osoby, jeżeli wymagałoby to nadmiernych kosztów, czasu lub działań.
Dane osobowe mogą być pożądaną informacją dla różnych firm, które będą usiłowały sprzedać swoje produkty, czy też dla wierzycieli, którzy ścigają ukrywającego się dłużnika....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta