Wczoraj Moskwa, dziś Bruksela
Proces wydostawania się spod ekonomicznych wpływów ZSRR i droga do integracji z Unią zajęły długie lata
Podejrzewam, że przynajmniej część czytelników tego tekstu poczuła się nieco zaniepokojona, widząc hasło dotychczas znane głównie z demonstracji przeciwników integracji europejskiej. Spoglądając jednak z perspektywy 20 lat na reorientację polskiej gospodarki i polityki, uznać można, iż rzeczywiście Polska przeszła drogę prowadzącą od pełnego podporządkowania stolicy RWPG do wejścia w skład Unii Europejskiej. Warto jednak pamiętać, iż proces wydostawania się spod ekonomicznych wpływów ZSRR do integracji z Unią zajął długie lata.
Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej została powołana do życia w 1949 r. i mała być kolejnym elementem sowieckiej kontroli nad wschodnią Europą. Stalin uważał, iż potencjał ekonomiczny krajów obozu socjalistycznego może rosnąć jedynie dzięki zcentralizowanemu podejmowaniu strategicznych decyzji. W skład RWPG w 1949 r. weszły: Albania (do 1961 r.), Bułgaria, Czechosłowacja, Polska, Rumunia, Węgry, ZSRR, a w kolejnych latach dołączyły NRD, Mongolia, Kuba i Wietnam. Siedzibą Komitetu Wykonawczego oraz Sekretariatu RWPG był wybudowany specjalnie w tym celu w Moskwie wysokościowiec w kształcie otwartej książki.
ZSRR głównym beneficjentem
Polityczne, a nie ekonomiczne przesłanki, które legły u podstaw powołania RWPG, sprawiły, iż organizacja nie odgrywała roli integrującej gospodarek swoich członków. Waluty pozostawały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta