Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spadkobiercy Towarzystwa św. Stanisława

03 czerwca 2009 | Bezkresy Rzeczypospolitej | Krzysztof Stanowski
Krzysztof Stanowski
autor zdjęcia: Bartłomiej Sawka
źródło: Fotorzepa
Krzysztof Stanowski

Polacy w Niemczech stanowią dziś swoistą mozaikę różnych grup i fal migracyjnych. Różne były motywy, jakimi się kierowali, podejmując decyzję o migracji.

Różny jest ich status, czas pobytu, pozycja społeczna i materialna. Efektem tego zróżnicowania jest rozmaity stopień integracji ze społeczeństwem niemieckim, duże rozbicie organizacyjne polskiej społeczności oraz rozbieżne często potrzeby i oczekiwania dotyczące nauki języka polskiego.

Początki polskiej oświaty w Niemczech sięgają co najmniej utworzonego w końcu XIX wieku Towarzystwa Szkolnego Polaków pod wezwaniem św. Stanisława. W okresie międzywojennym oświata polska solidarnie skupiła się pod sztandarami Związku Polskich Towarzystw Szkolnych w Niemczech, który we współpracy ze Związkiem Polaków w Niemczech zabiegał o zezwolenia na zakładanie szkół i tworzył programy nauczania.

Dokonując jakichkolwiek porównań z okresem międzywojennym oraz dzisiejszym statusem mniejszości niemieckiej w Polsce, należy pamiętać, że Polacy w Niemczech to ludność napływowa, traktowana jako tzw. grupa etniczna i jako taka niemająca w Niemczech statusu mniejszości narodowej.

Na dzisiejsze stosunki polsko-niemieckie, w tym oświatę polonijną w Niemczech, ogromny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8335

Spis treści
Zamów abonament