NBP w procesie transformacji systemowej
Zasadnicze zmiany w działalności banku centralnego wynikały z ustaw o NBP i ustawy – Prawo bankowe, które zostały przyjęte przez Sejm w 1989 roku
4 czerwca 2009 roku mija 20 lat od pierwszych – częściowo wolnych i demokratycznych – wyborów do Sejmu. Od tego dnia rozpoczęły się w Polsce radykalne przemiany polityczne, społeczne i ekonomiczne. Wraz ze zmianą ustroju gospodarczego kraju zasadniczym przeobrażeniom podlegały także rola, miejsce oraz znaczenie Narodowego Banku Polskiego – nie tylko jako głównej instytucji władz monetarnych państwa, ale także jako jednego z najważniejszych podmiotów w systemie społeczno- ekonomicznym kraju.
Reorganizacja systemu bankowego w Polsce rozpoczęła się już w 1987 roku wydzieleniem ze struktur NBP Powszechnej Kasy Oszczędności – banku państwowego. Oznaczało to początek odchodzenia od systemu monobankowego i rozpoczęcie budowania sprawnej i skutecznie działającej dwupoziomowej struktury systemu bankowego. Zasadnicze zmiany w działalności banku centralnego wynikały jednak z ustaw o NBP i ustawy – Prawo bankowe, które zostały przyjęte przez Sejm w 1989 roku.
Przemiany społeczno-gospodarcze zapoczątkowane pod koniec lat 80. wymagały między innymi stworzenia od podstaw rynkowego systemu finansowego oraz całkowitej zmiany roli pieniądza w gospodarce. Był to skomplikowany i pełen zawirowań okres w działalności Narodowego Banku Polskiego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta