Najpierw negocjuj ze związkami, potem z przyszłymi telepracownikami
Część twojego personelu może wykonywać zadania w domu albo w innym miejscu przez siebie wybranym. Ale samodzielnie nie wolno ci podjąć decyzji, kto konkretnie
Telepraca, uregulowana w art. 675 – 6717 k.p., nie jest odrębnym rodzajem zatrudnienia, ale zakłada szczególny sposób świadczenia pracy. Pozwala bowiem na jej wykonywanie regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Natomiast telepracownikiem jest pracownik, który wykonuje pracę we wspomnianych warunkach i przekazuje pracodawcy jej wyniki, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej (np. poczta elektroniczna, telefaks, wideofon). Według Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy możliwe są jednak również inne formy przekazywania tych wyników, np. osobiście przez pracownika.
Rodzaje pracy w regulaminie
Telepraca ma wszelkie cechy stosunku pracy, tj. osobiste wykonywanie pracy na rzecz określonego pracodawcy, podporządkowanie pracodawcy, odpłatność, ciągłość. Przepisy nie wskazują jednak rodzajów pracy, przy których wykonywaniu może być stosowana. Mogą one zostać zamieszczone w:
- porozumieniu zawieranym między firmą i związkami zawodowymi, które ma określać warunki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta