Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwładnego nie ma już w firmie, ale trzeba się z nim skrupulatnie rozliczyć

03 czerwca 2009 | Dobra firma | Grażyna Ordak

Gdy zatrudniony porzuca pracę, pracodawca nie dostanie za to żadnej rekompensaty ani odszkodowania. Chyba że dotyczy to nieuzasadnionego rozwiązania umowy bez wypowiedzenia przez pracownika i orzeknie o tym sąd

– W piekarni zatrudniliśmy pracownika jako kierowcę na umowę na trzymiesięczny okres próbny. Po dwóch miesiącach zrezygnował z pracy. Napisał wypowiedzenie w trybie natychmiastowym, ale szef nie zgodził się na to.

Potraktował jego odejście jako porzucenie pracy. Czy właściciel piekarni ma prawo nie zapłacić pracownikowi zarobionych pieniędzy?

Nie dostał wypłaty za 15 dni roboczych. Co może z tym zrobić? Co grozi kierowcy za porzucenie pracy? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

Można przypuszczać, że pracownik zaproponował natychmiastowe rozwiązanie łączącej strony umowy za porozumieniem, ale szef na nie nie przystał. Mógłby skorzystać jeszcze z jednego sposobu rozstania: rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, ale tylko wtedy, gdyby to pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika, np. nie płacił mu wynagrodzenia. Byłoby to także dopuszczalne, gdyby podwładny miał zaświadczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na jego zdrowie, a szef nie przeniósł go we wskazanym terminie do innej, odpowiedniej dla jego organizmu i kwalifikacji zawodowych. Prawdopodobnie jednak taka sytuacja nie miała miejsca.

Pracodawca może nic nie robić, bo umowa na okres próbny – jako okresowa – rozwiąże się z upływem terminu, na jaki została zawarta. Gdyby jednak nie chciał czekać, wolno mu podjąć bardziej zdecydowane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8335

Spis treści
Zamów abonament