Co się zmieniło od czasów Bismarcka?
Piszemy w dzisiejszych „bezKresach” o dyskryminowaniu polskiej oświaty w Niemczech. Dyskryminowaniu, wbrew jednoznacznym zapisom traktatu polsko-niemieckiego i europejskim standardom, w Niemczech szczycących się szczególnym szacunkiem dla prawa, dobrze funkcjonującą demokracją i wielką zasobnością materialną.
Z czego wynika ta szczególna niechęć do nauczania języka polskiego i polskiej historii dzieci naszych rodaków, których znaczna część ma podwójne obywatelstwo? Ponieważ wcześniej pisaliśmy o kłopotach polskiej oświaty na Białorusi i Litwie, mógłby ktoś nabrać przekonania, że dyskryminacja mniejszości narodowych jest wbrew składanym deklaracjom częścią europejskiej rzeczywistości, ale tak nie jest.
Najlepszym przykładem jest nasz kraj. Szkoły mniejszości niemieckiej na Opolszczyźnie, będące częścią polskiego systemu oświaty, mają się lepiej od przeciętnej polskiej szkoły....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta