Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Półwiecze ślimacznicy

03 czerwca 2009 | Styl życia | Grzegorz Sowula
Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku
źródło: AFP
Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku
Fallingwater,  dom rodziny Kaufmannów współgra  z naturą. Hałas wodospadu słychać  w każdym pokoju
źródło: AP
Fallingwater, dom rodziny Kaufmannów współgra z naturą. Hałas wodospadu słychać w każdym pokoju
Taliesin. Zatopiony  we wzgórzu własny dom Wright odbudowywał dwa razy (fot. the solomon guggenheim foundation, ny)
źródło: Rzeczpospolita
Taliesin. Zatopiony we wzgórzu własny dom Wright odbudowywał dwa razy (fot. the solomon guggenheim foundation, ny)
Frank Lloyd Wright zmarł kilka miesięcy przed otwarciem muzeum, zaliczanym  dziś do arcydzieł architektury  XX wieku (fot. guggenheim museum)
źródło: materiały prasowe
Frank Lloyd Wright zmarł kilka miesięcy przed otwarciem muzeum, zaliczanym dziś do arcydzieł architektury XX wieku (fot. guggenheim museum)

W nowojorskim Muzeum Guggenheima otwarto wystawę upamiętniającą 50. rocznicę śmierci Franka Lloyda Wrighta, twórcy muzealnego gmachu oraz półwiecze istnienia placówki. Ze wspomnień Wright wyłania się jako tytan pracy, arogant i wyrodny mąż, który porzucił żonę z sześciorgiem dzieci

Postawiona na głowie ślimacznica Muzeum Guggenheima należy do architektonicznych ikon kulturalnej stolicy USA. Jej budowniczego Franka Lloyda Wrighta w rankingu najbardziej znanych architektów na świecie wyprzedził europejski rywal Le Corbusier. Ale Wright, choć swe dokonania ograniczył niemal wyłącznie do rodzinnej Ameryki, mógłby uczyć Corbusiera autopromocji.

Obaj doczekali się tysięcy opracowań, albumów, analiz budynków. Jednak to Wright sprawił, że zaczęto pisać o samych architektach, kulisach ich życia. Jego autobiografia z 1932 roku ujawniła artystę i człowieka idei. Życiorys Wrighta był wymarzonym tematem. Najnowsza powieść inspirowana jego życiem, “The Women” T. Coraghessana Boyle’a, ukazała się w tym roku; najsłynniejsza, “The Fountainhead” autorstwa Ayn Rand, już w 1943.

Cóż za modelowa postać, tytan pracy, niezrównany kochanek, Feniks odradzający się z popiołów. I jak niebanalnie komentował swą profesję: “Marilyn Monroe to wyjątkowo dobry kawałek architektury” …

Pewny siebie

Miał w żyłach walijską krew – dziadkowie przybyli do Ameryki w 1844 roku i osiedlili się w zielonej Helena Valley nieopodal Chicago. Jej krajobraz – łagodne pagórki, otwarte przestrzenie, kolorowe liściaste lasy – przypominał im ojczyznę. “Był dla mnie nadzieją, rajem” – wspominał Wright, który urodził się w Wisconsin w 1867 roku.

Ta...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8335

Spis treści
Zamów abonament