Spod znaku Rodła
To były inne czasy i inne Niemcy. Powstały w 1922 r. Związek Polaków w Niemczech jest jednak prekursorem dzisiejszych organizacji polonijnych funkcjonujących w RFN
W Niemczech w granicach ukształtowanych po I wojnie światowej istniały obszary, na których zwarcie zamieszkiwali Polacy (zwłaszcza Mazury i Górny Śląsk). Ale też nasi rodacy żyli na całym terytorium kraju, od Zagłębia Ruhry na zachodzie po Królewiec na wschodzie.
W 1922 roku powstał Związek Polaków w Niemczech. Jego siedzibą był Berlin. Podzielony był na dzielnice, z których Dzielnica I obejmowała Śląsk, Dzielnica IV Prusy Wschodnie, Dzielnica V tzw. pogranicze (Złotów i okolice), a pozostałe dwie – resztę ówczesnych Niemiec.
W 1932 r. symbolem Związku Polaków w Niemczech stało się Rodło – znak opracowany przez Janinę Kłopotowską. Jest to stylizowana Wisła z zaznaczonym Krakowem oznaczająca łączność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta