Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak się bronić przed nieobiektywną oceną przełożonego

03 czerwca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Pracodawca może weryfikować nie tylko wiedzę urzędnika, ale także jego postawę moralno-etyczną. Ocena ta, nawet jeżeli jest niepochlebna dla podwładnego, ale rzeczywista, nie narusza godności i dóbr osobistych

Do obowiązków pracownika samorządowego należy m.in. zachowanie uprzejmości i życzliwości w kontaktach z obywatelami, zwierzchnikami, podwładnymi oraz współpracownikami. Urzędnik ma również obowiązek zachowywać się z godnością zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim. Z wykonywania tych obowiązków wszyscy pracownicy samorządowi zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych i kierowniczych urzędniczych są rozliczani. Zachowania te są bowiem jednym z elementów oceny, jakiej przynajmniej raz na dwa lata każdy taki pracownik samorządowy musi zostać poddany.

Ocenę tę przeprowadza bezpośredni przełożony urzędnika zgodnie z zasadami określonymi w art. 27 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych oraz określonych w zarządzeniu kierownika jednostki, w której oceniany pracownik jest zatrudniony.

Odwołanie przysługuje...

Może się zdarzyć tak, że pracownik z wystawioną przez przełożonego oceną się nie zgadza. Co w takiej sytuacji może taki urzędnik zrobić? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w art. 25 ust. 5 omawianej ustawy. Zgodnie z jego treścią pracownikowi samorządowemu od dokonanej oceny przysługuje odwołanie do kierownika jednostki, w której jest zatrudniony. Składa się je w terminie siedmiu dni, licząc od dnia,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8335

Spis treści
Zamów abonament