Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Egzamin z wolności – przed nami

03 czerwca 2009 | Czas wolności, czas przedsiębiorczości | Jan M. Ruman
Rewersy monet NBP z wizerunkiem Jana Pawła II
źródło: NBP
Rewersy monet NBP z wizerunkiem Jana Pawła II
Rewersy monet NBP z wizerunkiem Jana Pawła II
źródło: NBP
Rewersy monet NBP z wizerunkiem Jana Pawła II
autor zdjęcia: Anna Brzezińska
źródło: Fotorzepa

„Wolności nie można tylko posiadać. Trzeba ją stale, stale, stale zdobywać. Zdobywa się ją, czyniąc z niej dobry użytek – czyniąc użytek w prawdzie, bo tylko »prawda czyni wolnymi«” – mówił Jan Paweł II podczas czwartej pielgrzymki do Polski

W 1979 r. pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny obudziła w powszechnej skali wiarę w Boga i w to, że Polska może być wolna, może nie odrywać się od tysiącletnich korzeni, z których wyrasta. Trudno zakwestionować decydujące znaczenie tej pielgrzymki dla wydarzeń, które zaowocowały blisko dziesięciomilionową „Solidarnością” w następnym roku. Proroczo brzmią w tym kontekście słowa Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!”.

O was i za was – 1983, 1987

Kiedy stan wojenny miał zabić polskie pragnienie wolności, papież przybył ponownie (1983), by podtrzymać nadzieję. Krzepił, dodawał otuchy, upominał się o uwięzionych i pozostawił na Jasnej Górze wotum, widomy znak współcierpienia – przestrzelony, zbroczony krwią pas swojej sutanny. Po największej zapaści podziemnych struktur „Solidarności” wymógł na peerelowskich władzach zgodę na odwiedzenie Gdańska (1987). I tam mówił o nas i za nas. Wołał, że „nie może być walka silniejsza od solidarności!”.

W czasie trzech pierwszych pielgrzymek chłonęliśmy każde jego słowo. Czerpaliśmy z jego obecności moc do przezwyciężania komunistycznej opresji. Świadomie używam formy „my”, bo „oni” – komunistyczna władza – odbierali te pielgrzymki przede wszystkim w kategoriach zagrożenia. Odgórne nakazy zabraniały telewizji pokazywania szerszych planów, nie wolno było pokazać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8335

Spis treści
Zamów abonament