Egzamin z wolności – przed nami
„Wolności nie można tylko posiadać. Trzeba ją stale, stale, stale zdobywać. Zdobywa się ją, czyniąc z niej dobry użytek – czyniąc użytek w prawdzie, bo tylko »prawda czyni wolnymi«” – mówił Jan Paweł II podczas czwartej pielgrzymki do Polski
W 1979 r. pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny obudziła w powszechnej skali wiarę w Boga i w to, że Polska może być wolna, może nie odrywać się od tysiącletnich korzeni, z których wyrasta. Trudno zakwestionować decydujące znaczenie tej pielgrzymki dla wydarzeń, które zaowocowały blisko dziesięciomilionową „Solidarnością” w następnym roku. Proroczo brzmią w tym kontekście słowa Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!”.
O was i za was – 1983, 1987
Kiedy stan wojenny miał zabić polskie pragnienie wolności, papież przybył ponownie (1983), by podtrzymać nadzieję. Krzepił, dodawał otuchy, upominał się o uwięzionych i pozostawił na Jasnej Górze wotum, widomy znak współcierpienia – przestrzelony, zbroczony krwią pas swojej sutanny. Po największej zapaści podziemnych struktur „Solidarności” wymógł na peerelowskich władzach zgodę na odwiedzenie Gdańska (1987). I tam mówił o nas i za nas. Wołał, że „nie może być walka silniejsza od solidarności!”.
W czasie trzech pierwszych pielgrzymek chłonęliśmy każde jego słowo. Czerpaliśmy z jego obecności moc do przezwyciężania komunistycznej opresji. Świadomie używam formy „my”, bo „oni” – komunistyczna władza – odbierali te pielgrzymki przede wszystkim w kategoriach zagrożenia. Odgórne nakazy zabraniały telewizji pokazywania szerszych planów, nie wolno było pokazać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta