Choroba, ciąża i poród, a potem wakacje na Krymie
Nawet najkrótsza nieobecność podwładnego w firmie powoduje komplikacje dla kadr. Muszą one bowiem znać jej powód, aby ustalić, czy i w jaki sposób wpłynie na uprawnienia pracownicze
Zazwyczaj pociąga to za sobą dodatkowe skutki i dotyczy szczególnie drażliwych spraw, czyli zarobków i prawa do urlopu wypoczynkowego, dlatego skrupulatność i uwaga są tu szczególnie pożądane. Czasami bowiem za nieobecność na stanowisku pracownik traci prawo do wakacji, ich części lub nie uzyskuje za ten okres wynagrodzenia czy innych świadczeń przynależnych wykonywaniu obowiązków zawodowych.
Najczęściej powodem tego, że podwładnego nie ma w zakładzie, są różne zwolnienia, urlopy czy choroba. Niekiedy przeszkodą w wykonywaniu zadań służbowych stanie się tymczasowe aresztowanie czy odbywanie kary pozbawienia wolności. Jak zatem te absencje wpływają na sytuację pracownika?
Opieka nad dzieckiem
Najkrótsza nieobecność zatrudnionego może wynikać z konieczności zajęcia się potomstwem. Art. 188 k.p. zezwala temu, kto wychowuje przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, aby zwolnił się od pracy na dwa dni w roku kalendarzowym. W żaden sposób nie wpływa to jednak na prawo do jego urlopu wypoczynkowego czy wynagrodzenia.
Nadzwyczajną sytuację dotyczącą sprawowania opieki nad małoletnimi dopuszcza też rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.).
Zgodnie z nim jeśli rodzic musi osobiście...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta