Albo opieka nad dzieckiem, albo wczasy pod gruszą
Kobieta, która jest na urlopie macierzyńskim, nie może być równocześnie na wypoczynkowym. W efekcie nie uzyska dopłaty z funduszu socjalnego. Jednak regulamin nie powinien z góry pozbawiać jej prawa do dofinansowania
– Jestem na zwolnieniu lekarskim (ciąża). Po urodzeniu dziecka będę na urlopie macierzyńskim, więc dopiero po jego zakończeniu, w następnym roku, wykorzystam urlop wypoczynkowy za ten rok. Pracodawca uważa, że w takiej sytuacji nie będzie mi się należało świadczenie urlopowe z zfśs. Czy ma rację? – pyta czytelniczka.
Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy chodzi o świadczenie urlopowe, czy o dopłatę do wypoczynku nazywanego wczasami pod gruszą.
Ustawowe warunki
Ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie wypłaca się świadczeń urlopowych w rozumieniu ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm., dalej ustawa o zfśs). Wyjątek stanowią nauczyciele, którzy otrzymują takie świadczenie na podstawie przepisów Karty nauczyciela.
Możliwość otrzymania ustawowego świadczenia urlopowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta