Gdy nie stać cię na zapłatę, możesz prosić o przyznanie ulgi
O tym jednak, czy podatnik – nawet jeśli jest w trudnej sytuacji – otrzyma ulgę, zdecyduje ostatecznie urząd skarbowy
Łukasz Czekański
O tym, że podatki trzeba płacić w terminie, żadnemu podatnikowi przypominać nie trzeba. Niedopełnienie tego obowiązku powoduje, że oprócz samego podatku (który staje się zaległością podatkową) podatnik będzie musiał zapłacić dodatkowo odsetki za zwłokę, a często również karę finansową przewidzianą w kodeksie karnym skarbowym.
Jednakże na podstawie ordynacji podatkowej w określonych sytuacjach może ubiegać się o udzielenie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, polegającej na odroczeniu terminu płatności podatku (zapłaty zaległości podatkowej) lub rozłożeniu zapłaty na raty oraz umorzeniu zaległości podatkowej.
Przyznanie każdej z tych ulg następuje na wniosek podatnika (w wyjątkowych przypadkach organ podatkowy może umorzyć zaległość podatkową), jeżeli przemawia za tym ważny interes podatnika lub interes publiczny. Jednak zaistnienie którejkolwiek z tych przesłanek nie powoduje automatycznego przyznania ulgi – decydować o tym będzie wyłącznie organ podatkowy.
Jak zyskać na czasie
Odroczenie terminu płatności oznacza w praktyce wydłużenie terminu do zapłaty. Jeśli zatem podatnik uzna, że nie będzie w stanie zapłacić podatku w terminie, a przewiduje, że po pewnym czasie będzie mógł to zrobić (np. w związku z otrzymaniem od swojego dłużnika zaległych kwot), powinien złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności odpowiednio...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta