Składka na FEP nie tylko za cały etat
Pracodawcy zatrudniający osoby w szczególnych warunkach muszą regulować za nich dodatkową należność na Fundusz Emerytur Pomostowych. Również wtedy, gdy pracują w niepełnym wymiarze czasu pracy
Ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656, dalej ustawa pomostowa) reguluje przede wszystkim zasady przyznawania, ustalania wysokości i wypłaty emerytur pomostowych dla osób, które odpowiednio długo pracowały w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze.
Wypłata tych świadczeń w pierwszym roku obowiązywania ustawy była finansowana z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jednak od 1 stycznia 2010 r. następuje z nowo utworzonego Funduszu Emerytur Pomostowych (FEP), do którego właśnie trafiają składki od pracodawców zatrudniających pracowników przy pracach wymienionych w ustawie o emeryturach pomostowych.
Bez znaczenia wielkość posady
Pracodawcy muszą opłacać składkę na FEP od 1 stycznia 2010 r. za wszystkich pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 r., którzy wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Chodzi o prace wymienione w tzw. nowych wykazach prac, tj. w załączniku nr 1 lub 2 do ustawy pomostowej.
Ustalając prawo do takiej emerytury pomostowej, ZUS zalicza wprawdzie tylko okresy pracy wykonywanej na pełnym etacie. Nie oznacza to jednak, że tylko za tych pracowników należy opłacać składki na FEP. Przepis wprowadzający taki obowiązek nie uzależnia bowiem ich odprowadzania od wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik jest zatrudniony....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta