Milczenie byłego podwładnego o tajemnicach firmy musi kosztować
Najlepiej, żeby pracownik po ustaniu zatrudnienia nie dzielił się swoją wiedzą z kimś, kto prowadzi podobną działalność jak były pracodawca. Zabezpieczeniem będzie zakaz konkurencji
Podstawową zasadę ustalenia zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy zawiera art. 1012 w zw. z art. 1011 k.p. Szef i pracownik mający dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie naraziłoby pracodawcę na szkodę, mogą zawrzeć umowę o zakazie konkurencji.
Gdy to zrobią, podwładnemu nie wolno będzie prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani świadczyć zadań w stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność.
Jakie to sekrety
Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej jego informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne lub inne mające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania, aby zachować ich poufność.
Wymóg zachowania takiej tajemnicy wynika z kodeksu pracy. Określa go także ustawa z 16 stycznia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (DzU z 2003 r. nr 153 poz. 1503 ze zm.).
Zgodnie z jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta