Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wiatr pachnie w rodzonej stronie

09 września 2010 | Księga Kresów Wschodnich | Grzegorz Łyś
Dworek w Pikieliszkach od strony jeziora
autor zdjęcia: Andrzej Wiktor
źródło: Rzeczpospolita
Dworek w Pikieliszkach od strony jeziora

Turystyka sentymentalna

Kiedy Józef Piłsudski po odbiciu Wilna z rąk bolszewików w 1919 r. po raz pierwszy od czasów dzieciństwa odwiedził rodzinny Zułów, pamiętający go jeszcze stary dworski sługa zapytał: „Czy panoczek wróci nazad?”. „Nic tutaj nie ma ciekawego, ale w rodzonej stronie to i wiatr pachnie” – odparł Naczelnik. I dziś również niewiele jest w Zułowie do oglądania. Ale legenda Marszałka sprawia, że nawet kamienie, jakie zachowały się z podmurówki XVIII-wiecznego dworu, w którym się urodził, budzą w zwiedzających patriotyczne wzruszenia.

Nad niewielkim wzgórzem w zakolu rzeczki Mery wznosi się okazały dąb o rozłożystej koronie ogrodzony malowanym płotem z inicjałami JP. Zasadził go w październiku 1937 r. prezydent Mościcki w miejscu, w którym, jak ustalili archeolodzy, stała niegdyś kołyska Naczelnika. Zułów, stara wieś w pobliżu Święcian, ok. 60 km od Wilna, należąca wcześniej do Giedroyciów, Ogińskich,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8722

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament