Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na kosztach obsługi podatku też można sporo zaoszczędzić

09 września 2010 | Dobra firma | Joanna Rudzka

Sposobem na oszczędności jest nie tylko dążenie do legalnego zminimalizowania wysokości płaconego VAT, ale też zmniejszenia kosztów jego obsługi. Stąd warto przyjrzeć się: jak przebiega ten proces w naszej firmie, logistyce, czasowi poświęconej temu pracy a także wydatkom na papier, koperty czy opłaty pocztowe np. związane z wysyłką faktury

Niezwykle ważne jest przyjęcie odpowiednich procedur obiegu dokumentów w firmie. Dział księgowy powinien na czas otrzymać informacje niezbędne do rozliczenia podatku oraz dokumenty pozwalające w najszybszym możliwym terminie odliczyć VAT naliczony.

Zgodnie z ustawą o VAT podatnik ma co prawda prawo do odliczenia podatku w dwóch okresach rozliczeniowych po otrzymaniu faktury, jednak czekanie z rozliczeniem na ostatnią chwilę jest niekorzystne z uwagi na przepływy pieniężne i koszty pieniądza w czasie (cash flow).

Może się zdarzyć, gdy obieg faktur przebiega wyjątkowo niesprawnie, że podatnik nie zdąży odliczyć podatku w ciągu wspomnianych dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Wtedy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8722

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament