Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa dożywocia jak sprzedaż

09 września 2010 | Prawo | Monika Pogroszewska

Osoba, która oddaje swoje mieszkanie w zamian za dożywotnią opiekę, może zapłacić podatek

Najnowsze interpretacje organów podatkowych potwierdzają, że umowa o dożywocie jest jednoznaczna z odpłatnym zbyciem nieruchomości, a zawierający ją uzyskują przychód podlegający PIT. Z daniny są zwolnieni wówczas, gdy od momentu nabycia lokalu upłynęło już pięć lat.

 Zasadniczą kwestią jest więc właściwe ustalenie daty nabycia. A o błędy najłatwiej wtedy, gdy forma prawa do lokalu podlega przekształceniu.

Ustalenie daty

 Swoje problemy opisała nam czytelniczka, która jest bezdzietną emerytką i chciała przepisać swoje mieszkanie na bratanka w zamian za dożywotnią opiekę. Bratanek dowiedział się jednak w urzędzie skarbowym, że jego ciotka musiałaby wówczas zapłacić ok. 40 tys. zł podatku.

– Dlaczego w ogóle mam płacić podatek, skoro nic na tym nie zarobię? Czy to możliwe, skoro mieszkam tu od 1984 r.? – pyta kobieta....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8722

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament