Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błędna data wykonania usługi na fakturze nie przekreśla prawa do odliczenia VAT

09 września 2010 | Dobra firma | Aneta Gniewkiewicz

Co prawda prawo to jest uzależnione od prawidłowo sporządzonej faktury, jednak jakikolwiek błąd na fakturze nie może być automatycznie podstawą do jego zakwestionowania

Skutkowałoby to bowiem naruszeniem fundamentalnego elementu konstrukcyjnego systemu VAT, jakim jest jego neutralność dla podatników.

Tak wynika z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 15 lipca 2010 r. (C-368/09, w sprawie Pannon Gép Centrum Kft).

Niezgodność dat

Węgierska spółka prowadziła działalność gospodarczą w zakresie robót budowlanych. Zawarła dwie umowy, w których zobowiązała się do wykonania określonych robót (związanych z przebudową mostu i z konstrukcją kanalizacji burzowej) na rzecz swoich kontrahentów. Wykonanie prac powierzyła podwykonawcy.

Wystawiła faktury zleceniodawcom, równocześnie otrzymała od swojego podwykonawcy faktury dokumentujące wykonanie analogicznego zakresu usług. Węgierski organ podatkowy zakwestionował jednak prawo spółki do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez podwykonawcę.

W trakcie kontroli okazało się bowiem, że daty wykonania usług figurujące na fakturach wystawionych przez spółkę były wcześniejsze niż daty widniejące na fakturach od podwykonawcy, z których spółka odliczyła podatek.

Korekta dokumentów

W trakcie postępowania spółka i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8722

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament