Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wzrost albo oszczędności

09 września 2010 | Lista 500 | Łukasz Korycki
Jak rozwija się środkowoeuropejska gospodarka
źródło: Rzeczpospolita
Jak rozwija się środkowoeuropejska gospodarka

Po bardzo trudnym 2009 roku, kiedy spośród krajów naszego regionu tylko Polska mogła się pochwalić wzrostem gospodarczym, perspektywy rozwoju firm z Europy Środkowo-Wschodniej wyglądają już znacznie lepiej

W 2009 roku Polska była jednym z niewielu krajów nie tylko w regionie, ale i na świecie, gdzie odnotowano wzrost gospodarki (o 1,7 proc.). Pozostałe kraje Europy Środkowo-Wschodniej dużo mocniej odczuły skutki globalnego kryzysu. Rekordziści, czyli kraje bałtyckie, musieli pogodzić się nawet z dwucyfrowym spadkiem produktu krajowego brutto – Estonia o 14,1 proc., Litwa 14,8 proc., a Łotwa aż 18 proc. 

Ten rok dla gospodarki naszego regionu jest bardzo ważny. Pokaże bowiem, czy zdołała już przezwyciężyć kryzys, czy też grożą jej konsekwencje – wieszczonej przez niektórych ekonomistów – drugiej fali recesji, która swoje początki miałaby mieć znowu w Stanach Zjednoczonych.

Czas na inwestycje firm

Z Polski na razie nadchodzą pozytywne sygnały. Pod koniec sierpnia rynek zaskoczyła informacja o dużo wyższym, niż oczekiwano, wzroście PKB w II kwartale – aż o 3,5 proc., wobec oczekiwanych przez analityków 3,1 – 3,2 proc. To jednak, czy tempo rozwoju gospodarki zostanie utrzymane, zależy od kilku czynników....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8722

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament