Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W razie kłopotów banku oszczędności zwróci fundusz

09 września 2010 | Moje Pieniądze | Bożena Żuławnik

Jeszcze w tym roku limit środków wypłacanych klientowi w razie upadłości banku powinien wzrosnąć z 50 tys. do 100 tys. euro

Obecnie, od 28 listopada 2008 r., gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego objęte są – w całości – wkłady do równowartości 50 tys. euro (teraz jest to ponad 198 tys. zł). Pułap ten dotyczy wszystkich oszczędności jednego klienta zgromadzonych w danym banku.

Sumowane są zatem pieniądze na koncie osobistym, lokatach terminowych, ewentualnie przekazane bankowi w celu realizacji przelewu (pełen wykaz znajduje się w art. 5 ust. 1 i 2 prawa bankowego). Gdyby klient miał w danej instytucji niespłacony kredyt, zostanie on odliczony od należnej mu kwoty. W przypadku wspólnego rachunku (np. należącego do małżonków) każdemu ze współwłaścicieli przysługuje odrębny pełny limit.

200 tys. zł mniej więcej taką sumę w całości zwróciłby nam teraz BFG, gdyby sąd ogłosił upadłość banku

Górny pułap gwarancji do końca 2010 r. ma być podniesiony do 100 tys. euro. Zobowiązanie takie wynika z unijnej dyrektywy o systemach gwarantowania depozytów z 11 marca 2009 r. Muszą się do niej dostosować wszystkie kraje UE.

W Polsce wymaga to wprowadzenia odpowiednich zmian w ustawie o BFG. Będą one dotyczyć również skrócenia czasu oczekiwania na wypłatę pieniędzy z trzech miesięcy (tak jest teraz) do 20 dni roboczych; w szczególnych sytuacjach okres ten może być przedłużony o dziesięć dni roboczych (ta zasada się nie zmienia).

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8722

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament