Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dużo wyzwań przed bankami

09 września 2010 | Lista 500
Zbigniew Szczerbetka Deloitte
źródło: Rzeczpospolita
Zbigniew Szczerbetka Deloitte

Banki odbudowują pozycję po kryzysie, szukają sposobów pozyskania klientów i dostosowują się do wymogów dotyczących kapitału i ryzyka

Globalny kryzys finansowy, który pojawił się w roku 2008, wstrząsnął całym sektorem bankowym. Dzięki nieco innemu modelowi bankowości instytucje finansowe w Europie Środkowej, w tym w Polsce, poradziły sobie z kryzysem dużo lepiej niż banki w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Niemniej jednak nikomu nie udało się wyjść z kryzysu bez szwanku.

Banki w Polsce będą musiały odpowiedzieć na wiele wyzwań. Mają jednak silne podstawy, więc ich realizacja nie powinna być zbyt trudna. Według Komitetu Europejskich Nadzorców Bankowych wszystkie banki w Polsce są dobrze skapitalizowane, a ich wskaźniki kapitału podstawowego przekraczają 6 proc. Ponadto w lipcu 2010 roku ogłoszono, że wszystkie banki pozytywnie przeszły testy warunków skrajnych (tzw. stress tests). Wszystko to daje polskim bankom poczucie bezpieczeństwa w sytuacji, kiedy starają się zmienić podejście „powrotu do podstaw”, przyjęte przez wiele banków w celu przetrwania kryzysu, w nowoczesną branżę usług finansowych na miarę rzeczywistości po kryzysie.

W wyniku kryzysu wielu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8722

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament