Dużo wyzwań przed bankami
Banki odbudowują pozycję po kryzysie, szukają sposobów pozyskania klientów i dostosowują się do wymogów dotyczących kapitału i ryzyka
Globalny kryzys finansowy, który pojawił się w roku 2008, wstrząsnął całym sektorem bankowym. Dzięki nieco innemu modelowi bankowości instytucje finansowe w Europie Środkowej, w tym w Polsce, poradziły sobie z kryzysem dużo lepiej niż banki w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Niemniej jednak nikomu nie udało się wyjść z kryzysu bez szwanku.
Banki w Polsce będą musiały odpowiedzieć na wiele wyzwań. Mają jednak silne podstawy, więc ich realizacja nie powinna być zbyt trudna. Według Komitetu Europejskich Nadzorców Bankowych wszystkie banki w Polsce są dobrze skapitalizowane, a ich wskaźniki kapitału podstawowego przekraczają 6 proc. Ponadto w lipcu 2010 roku ogłoszono, że wszystkie banki pozytywnie przeszły testy warunków skrajnych (tzw. stress tests). Wszystko to daje polskim bankom poczucie bezpieczeństwa w sytuacji, kiedy starają się zmienić podejście „powrotu do podstaw”, przyjęte przez wiele banków w celu przetrwania kryzysu, w nowoczesną branżę usług finansowych na miarę rzeczywistości po kryzysie.
W wyniku kryzysu wielu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta