Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najtrudniejsza była logistyka

09 września 2010 | Polskie inwestycje XXI wieku | Agnieszka Łakoma
Gdańska rafineria Lotosu została w ostatnich latach radykalnie zmodernizowana
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Fotorzepa
Gdańska rafineria Lotosu została w ostatnich latach radykalnie zmodernizowana

Na budowie nowych instalacji w rafinerii w Gdańsku pracuje obecnie 850 osób z ponad 20 różnych firm. W ubiegłym roku zatrudnionych było na niej aż 3,5 tys. ludzi. To największa inwestycja polskiej gospodarki XXI wieku

Na budowie pełno ludzi w kombinezonach, kaskach i żółtych odblaskowych kamizelkach z nazwą firmy, która ich zatrudnia. Można ich spotkać niemal co kilka metrów na terenach specjalnie odgrodzonych od „starych” części zakładu. Przy okazji budowy podjęto też dodatkowe środki ostrożności. Nie chodzi tylko o przepustki. Przejeżdżając między instalacjami, mija się patrole pracowników ochrony w oznakowanych samochodach.

Obecnie w trakcie realizacji jest ostatni etap rozbudowy. – W sumie na cały program 10+ składa się 50 różnych instalacji, zakończyliśmy już budowę 45 z nich – tłumaczy dyrektor ds. rozbudowy rafinerii Zbigniew Paszkowicz.

Przełomowym momentem w całym programie było oddanie do użytku instalacji hydroodsiarczania olejów napędowych (CB & I Lummus Global) – rok temu – i uruchomienie również na jej potrzeby instalacji produkcji wodoru i kompleksu aminowo-siarkowego. W tym roku – gdy po uruchomieniu w marcu nowej destylarni ropy naftowej, w październiku gotowy będzie też hydrokraking, program rozwoju zacznie zarabiać. Poza tym pod koniec roku zaplanowano oddanie do użytku tzw. instalacji ROSE, na licencji amerykańskiego MW Kellog, która umożliwi wykorzystanie ciężkich pozostałości przerobu ropy.

Praca w namiocie

Hydrokraking jest kluczowy dla całego procesu technologicznego rafinerii i najbardziej kosztowny w całym planie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8722

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament