Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wybierz, czy chcesz płacić co miesiąc, czy raz na kwartał

09 września 2010 | Dobra firma | Joanna Rudzka

Ustawa o VAT pozwala wybrać sposób płacenia podatku najlepiej dostosowany do prowadzonego biznesu

Ten może charakteryzować się np. niskimi lub wysokimi obrotami, sezonowością produkcji, jednolitością lub dużym zróżnicowaniem świadczonych usług czy oferowanych towarów. Dla jednej firmy bardziej opłacalne może być rozliczenie miesięczne, dla innej kwartalne.

Rozliczenie raz na kwartał

Zasadniczo podatnicy są zobowiązani do składania deklaracji VAT za okresy miesięczne. Mogą jednak również składać deklaracje za okresy kwartalne. Warunkiem jest uprzednie pisemne zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego najpóźniej do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie pierwszy raz złożona kwartalna deklaracja.

Podatnik rozpoczynający działalność w trakcie roku składa to zawiadomienie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wykonywanie czynności opodatkowanych. Warto jednak pamiętać, że powrót do deklaracji miesięcznych możliwy jest nie wcześniej niż po upływie czterech kwartałów, za które były składane deklaracje kwartalne.

Również tu konieczne jest wcześniejsze pisemne zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego (w terminie do dnia złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy miesięczny okres...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8722

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament