Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo górnicze: jakie jest, jakie być powinno

09 września 2010 | Prawo | Jerzy Walewski

Największa zmiana w prawie geologicznym i górniczym dotyczy trybu udzielania koncesji i wynika z próby implementacji tzw. dyrektywy węglowodorowej – zwraca uwagę radca prawny

Projekt nowej ustawy – Prawo geologiczne i górnicze (druk nr 1696), która miałaby zastąpić dotychczasową ustawę z 1994 roku od dłuższego czasu jest przedmiotem prac w Sejmie. Równolegle trwa dyskusja na temat ewentualnych rezultatów prac geologicznych związanych z poszukiwaniem tzw. gazu łupkowego w Polsce. Dyskusja ta dotyczy głównie takich kwestii, jak: wielkość złóż, opłacalność ich wydobycia, proces koncesjonowania i przenoszenia praw wynikających z koncesji na podmioty trzecie, korzyści, jakie może uzyskać Skarb Państwa (SP). Kluczowe znaczenie ma oczywiście fakt, czy i kiedy będzie można zaklasyfikować nasze złoża nie tylko jako „proven, probable, possible”, ale jako złoża odkryte (developed), produkujące (producing).

Kwestii związanych z gazem łupkowym projekt nie wyodrębnia, co może oznaczać, że do poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania gazu z niekonwencjonalnych złóż stosowane będą podobne procedury, jak dzisiaj w wypadku innych węglowodorów.

Czy proponowane procedury np. uzyskiwania koncesji są na tyle czytelne, aby nie budziły wątpliwości u przedsiębiorców, którzy w poszukiwania inwestują duże pieniądze. Czy w świetle sugerowanych przepisów interes SP jest należycie zabezpieczony.

Co wynika z porównań

Część obecnej ustawy oraz proponowanej jest podobna, ale warta podkreślenia.

I tak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8722

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament