Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zapłacić mniej za nieruchomość

09 września 2010 | Dobra firma | Paweł Banasik

Dla wielu przedsiębiorców podatek od nieruchomości jest istotnym kosztem działalności. Jednak wciąż niewielu z nich decyduje się na szukanie na tym polu realnych oszczędności. Tymczasem także i tu są sposoby na zmniejszenie fiskalnego obciążenia

Możliwości znalezienia oszczędności w podatku od nieruchomości zależą w dużej mierze od przedmiotu tego podatku – podlegają mu bowiem grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części. Dla każdego przedmiotu opodatkowania ustawodawca przyjął odmienne zasady opodatkowania (np. inny sposób obliczania podstawy opodatkowania, rodzaj zwolnień itp.).

Grunt w posiadaniu przedsiębiorcy...

Pierwszy i zarazem najczęściej pomijany obszar możliwych oszczędności w podatku od nieruchomości dotyczy posiadanych przez przedsiębiorcę gruntów. Powodem takiego stanu rzeczy jest najczęściej mylne przeświadczenie, że wszystkie grunty będące w posiadaniu przedsiębiorcy są objęte podatkiem od nieruchomości i, co ważne, według najwyższych możliwych stawek.

Rzeczywiście, co do zasady, każdy grunt posiadany przez przedsiębiorcę traktowany jest jako związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, co automatycznie wpływa na wysokość podatku, jednak błędem jest przyjmowanie tego jako stałej, niezmiennej reguły. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (dalej upol) przewiduje bowiem, że od niektórych gruntów przedsiębiorca w ogóle nie jest zobowiązany uiszczać podatek od nieruchomości.

...ale niezajęty na działalność

Przykładem może być tu art. 2 ust. 2 upol, zgodnie z którym nie podlegają temu podatkowi grunty sklasyfikowane w ewidencji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8722

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament