Kruche, ale jednak ożywienie
W Stanach Zjednoczonych nie będzie nawrotu recesji – ocenia Joachim Fels, ekonomista Morgan Stanley
Rz: Wielu ekonomistów twierdzi, że USA czeka nawrót recesji. Podziela pan ten pesymizm?
Joachim Fels: Recesja pojawia się zwykle, gdy polityka pieniężna staje się bardzo restrykcyjna albo w gospodarce jest duża nierównowaga, np. poziom konsumpcji lub inwestycji jest nadmierny. Dziś nie widać żadnego z tych zjawisk w USA. Rezerwa Federalna oraz inne główne banki centralne utrzymują stopy procentowe na bardzo niskim poziomie. Fed jest gotowy na dalsze ilościowe rozluźnianie polityki monetarnej (skupowanie aktywów za dodrukowane pieniądze – red.). Może się zdecydować na ten krok już 21 września, na najbliższym posiedzeniu.
Polityka pieniężna jest więc bardzo ekspansywna, a realne stopy procentowe ujemne. Nie widać też żadnych oznak nadmiernej konsumpcji i przeinwestowania, jakie widzieliśmy w USA przed ostatnią recesją. Gospodarstwa domowe przechodzą proces delewarowania (redukcji zadłużenia – red.), a stopa oszczędności w sektorze prywatnym rośnie. Wydatki kapitałowe spółek dopiero powoli podnoszą się po recesji. To dlatego właśnie myślę, że w USA nie będzie powrotu recesji. Będziemy raczej świadkami powolnego i wyboistego wzrostu gospodarczego, ale wciąż będzie to jednak ożywienie.
Jak długo ten niemrawy wzrost może się utrzymać?
Ożywienie rozpoczęło się już w połowie 2009 r., trwa więc od roku. Normalnie przez pierwsze 12 miesięcy jest ono...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta