Kiedy pobieramy ryczałt od drobnych zleceń
– Czy jeśli zatrudniam na zleceniu dorywczo osoby niebędące pracownikami firmy, np. studentów, uczniów, mogę odprowadzać od ich wynagrodzeń podatek zryczałtowany, bez obowiązku wystawiania im potem PIT? – pyta czytelnik.
Tzw. ryczałt od drobnych zleceń, bo zapewne o niego chodzi czytelnikowi, został unormowany w art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o PIT. Przepis ten wszedł w życie 1 stycznia 2009 r. Ta forma opodatkowania nie jest jednak zupełną nowością, bo wcześniej, do końca 2003 r., obowiązywał także ryczałt od drobnych zleceń, ale dotyczące go unormowania różniły się znacznie od obecnych.
Ilość dostępnych na stronach internetowych indywidualnych interpretacji wydawanych na wniosek podatników i płatników świadczy o tym, że obecne przepisy dotyczące tego ryczałtu nie są dość klarowne i mogą budzić liczne wątpliwości.
Prawdziwą busolą przy interpretacji przepisów podatkowych jest, oczywiście, orzecznictwo sądów administracyjnych. Jednak orzeczeń dotyczących art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o PIT w dostępnych źródłach publikacji orzecznictwa jeszcze nie ma.
Od jakich dochodów
Ryczałt jest w myśl art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o PIT obowiązującą formą opodatkowania, gdy
- suma należności określonych w umowie lub w umowach zawartych z daną osobą nie przekracza miesięcznie 200 zł (może wynosić miesięcznie równo 200...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta