Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komornik nie musi brać sprawy z daleka

09 września 2010 | Prawo | Marek Domagalski
Spraw komorniczych w ostatnich latach znacząco przybyło. Usprawnieniu egzekucji ma pomóc wzrost liczby kancelarii działających na rynku.
źródło: Rzeczpospolita
Spraw komorniczych w ostatnich latach znacząco przybyło. Usprawnieniu egzekucji ma pomóc wzrost liczby kancelarii działających na rynku.

Wolny rynek w egzekucji komorniczej został ograniczony

Według nowych zasad komornik wybrany przez wierzyciela może odmówić wszczęcia egzekucji, gdyby miała być prowadzona poza obszarem sądu apelacyjnego obejmującego jego rewir.

Zmianę wymusił Trybunał Konstytucyjny (wyrok z 14 maja 2009 r., sygn. K 21/08), a dzisiaj wchodzi w życie odpowiednia nowela ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (DzU nr 155, poz. 1038).

Może odmówić

Apelacji jest w Polsce 11, a ich granice znacznie się różnią od granic województw. Niech zatem nie dziwi, gdy np. komornik z Grójca, który leży 30 km od granic Warszawy, odmówi przyjęcia egzekucji w Warszawie, a nawet leżącym jeszcze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8722

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament